Tormijaht 19. juulil 2009
Tormijahid
19. juulil liitusin taas Jüri Kamenikuga, kuna oodata oli tugevat äikest. Väga soe õhumass oli saabunud Eestisse ning sellest oli oodata äikest. Nagu tavaliselt, juhtis tema autot ning mina navigeerisin kaardil ning kontrollisin oma mobiiltelefonilt radaripilte. Algne info viitas, et tõenäoliselt kujuneb jahialaks kas Läti või Edela-Eesti. Läti mõttes, algas päev edelasse minekuga. Pärnumaale Kablisse jõudes tegime otsuse minna Pärnusse ning pärast seal mõnda aega olekut, hakkas ilm arenema. Ja tuli välja, et seekord sai Eesti territooriumiga hakkama..


9:51 - Jürit oodates. Vaade taevasse minu kodus. algversioon

12:06 - Liivi lahe ligidale liikudes on näha juba mõningast arengut. Need olid siiski kaugel ning juba Pärnusse jõudmas. Nagu paljude teiste pilvede puhul sel päeval, oli ta oma liikumiskiiruse tõttu kättesaamatu. Saartel oli äikest (algversioon)

Kablist saime heita pilgu sisemaa ning Liivi lahe peale ning otsustasime liikuda Pärnusse - pole tarvis kiirustada. Oli päikeseline ning väga kuum päev, sooja oli 27 kraadi. Mõnel pool teatati isegi 30-kraadisest temperatuurist. Me peatusime Pärnus ning ootasime. Mõneks hetkeks hakkas mul hinge kripeldama tunne et ju nüüd lendas ennustus vastu taevast. Kuid pärast ligi tund aega linnas olekut, umbes pärast kella 14, ilmaandmete ja raportite kontrollimise järel, hakkas olukord arenema.

14:17 - Hulk kõrgrünkpilvi oli taevasse ilmunud. Mõned olid castellanused. Ma mäletan selgelt, et 9 tundi enne Ulila tornaadot aastal 2007 oli castellanuseid näha. Altocumulus castellanused on üks tugeva konvektiivse aktiivsuse ohumärkudest. Pärast kella 15 hakkas ilmaradar näitama tugevnevat sajuala Liivi lahel, Tõstamaast mitte väga kaugel. (algversioon)

15:19 - Liigume Tõstamaa suunas (algversioon)

15:38 - Heidame teel sinna pilvele pilgu. Nüüdseks juba müristab. Olles natuke mures pilve keskel oleva sajuala pärast, suundume natuke veel lääne poole.

15:38 - Eelmisest vaatest natuke paremal (algversioon)

15:56 - (algversioon)

15:56 - peagi saabub sadu ning läheb lahti kaoseks - väljas olev vaade meenutab rohkem troopilist tsüklonit kui äikest. (algversioon)

16:29 - (algversioon)

17:25 - (algversioon)

18:43 - Et oodata on uut raju, suundume tagasi Tõstamaa piirkonda. (algversioon)

19:02 - Konvektsioon on küll suisa plahvatuslik. (algversioon)

19:08 - (algversioon)

19:09 - (algversioon)

19:15 - (algversioon)

19:18

19:18 - (algversioon)

19:18 - Lähenedes sihtkohta on peamise sajuala eel muutunud taevas üsna Mike Hollingsheadilikuks(minu definitsiooni järgi - seebikarbiga tehtud pilt, mis näeb ilma mingi järeltöötluseta võimas välja).)

19:20

19:35 - läheneme uuele äikesele

19:47 - Näha on boakrae (algversioon)

19:48 - (algversioon)

19:52 - Vaade seniiti pärast boakrae möödumist. (algversioon)

20:20 - Vaade pilvedele kui üritame taas süsteemile järele jõuda. See on tulutu, see liigub liiga kiiresti.(algversioon)

22:48 - Adaveres. Otsustame päeva lõpetada. Teel Laguja poole näeme endiselt kauguses välgusähvatusi. (algversioon)

Veel pilte ja ka videoklippe siin